Szabadszálláson nem múlt el hiába az utóbbi néhány hónap. Már első nekifutásra sikerült lefaragni az eredeti százmilliós költségvetési deficitet 45 millióra. Fájdalommal járt ez az intézményekben, hiszen takarékoskodni csak rajtuk keresztül tud az önkormányzat. Illetve, kivethetné a hiány fizetését az adófizetőkre, de ezt nem tették.
– A 2011-es évben nem növelte a lakosság terheit az önkormányzat, hiszen – és ebben nem vagyunk kivételesek a kistérségben – az emberek már most is a fizetőképesség határán vannak. A városvezetés lehetősége annyi, hogy azokhoz a tartalékokhoz nyúlunk, ahol felszabadíthatók még források, vagy pontosabban mondva, csökkenthetők a kiadások. Elkerülhetetlen a megvonás az intézményeknél, mert egyébként veszélybe kerülne az önkormányzat működése. Épp ez idő tájt tárgyalunk az egészségügyi szolgáltatások kistérségi igénybe vételéről is. Korábban más elképzelések voltak erről, ezért kimaradt a város a többi településsel közösen szervezett szolgáltatásból, ám ez évi 12 millió forintjába került a szabadszállási költségvetésnek. Ennyivel járunk jobban, ha kistérségi szinten oldjuk meg a jövőben az egészségügyi ellátásokat – beszélt a tervekről dr. Báldy Zoltán polgármester.
– A város idei költségvetése ugyan még nem konkrét, de bizonyára jól látják körvonalait. Mire lehet számítani?
– Döntően a soros fejlesztési feladatok határolják be az önkormányzat pénzügyi mozgásterét. Több jelentős, nagy értékű beruházás indítása vár ránk 2011-ben. A legnagyobb volumenű a csatornázás, ugyanis végre sínre került a program. Tavaly a helytelen pályázási eljárásokból következően hónapokra szünetelt a főhatóságnál az eljárás, ráadásul mintegy 17 millió forintot fizetett rá az önkormányzat arra, hogy a pályázati szerződések készítésekor a város számára előnytelen egyezségek születtek. Sikerült azóta elhárítani a hibákat, bár egy pénzügyi kötelezettséget megmásítani nem lehetett, ezért fizettünk – magyarázta Báldy Zoltán.
– A szabadszállásiak közmegegyezése úgy szól a hatvanhektáros egykori helyőrségi ingatlanról, hogy az egy nagy kincs, de egyben átok is. Erről mi a véleménye?
– A birtokba jutás óta eltelt hét évben annyira sem tudta az önkormányzat hasznosítani, hogy legalább az állagmegóvás, az őrzés, a terület környezetvédelmi mentesítésének költségeit fedezze a bevételből. Az épületek nagy része alkalmas lehet bizonyos tevékenységekre, de mindeddig csak néhány vállalkozás vette azokat igénybe, sokkal kevesebben, mint ami a kapacitás. Az M8-as építése biztató, a sztráda megszüntetheti a város viszonylagos földrajzi elszigeteltségét. A fő kérdés persze, továbbra marad nevezetesen az, hogy a közlekedés javulása hozzásegíti-e a várost belátható időn belül a gazdasági kibontakozáshoz.
Dr. Báldy Zoltán polgármester
– Az egykori katonaváros a múlté, az iparosítás távolinak tűnik. Mondják a helyiek, hogy a település létrejöttének alapjaihoz kell visszatérni.
– Kétségtelen az, hogy a mezőgazdaságból maradtak fenn nálunk hagyományok, de nemcsak ezért tekinthető az agrárágazat a fejlődés kiindulásának, hanem mert egyelőre más kiutat nemigen látni. Körvonalazódnak tervek a mezőgazdasági termelés, feldolgozás vonatkozásában, reményeink szerint a tanyaprogram elősegíti megvalósulásukat. Mindenekelőtt az értékesítést kell megszervezni, a termelést összehangolni helyben és a kistérségben. Feldolgozóüzemekre van szükségünk, tervezzük ezek létrehozását is. Ezen a ponton lépnek látókörbe a volt helyőrségi épületek. A szabadszállási önkormányzat elsősorban az ingatlanokkal tudja támogatni a gazdaságszervezést. Sürgetőek ezek a feladatok, a város költségvetése egyre szűkösebb, az önkormányzat is mind kevesebb embert tud foglalkoztatni, nő a munkanélküliség. A 2011-es évben ezt a folyamatot akarjuk visszájára fordítani.