Mint korábban megírtuk, összesen 76 személlyel szemben emelt vádat a Bács-Kiskun Megyei Főügyészség a Soltvadkert és Vidéke Takarékszövetkezethez köthető, 20 milliárd forint vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés ügyében. A büntetőper 75 fő ellen zajlik majd, egy vádlott ugyanis időközben elhunyt.
Az első tárgyalás egy órás késéssel kezdődött meg hétfőn a Kecskeméti Járásbíróság dísztermében. A vádlottakat fél 9-re idézte a bíróság, a teremajtó mégis csak 9 óra 25 perckor nyílt ki előttük. Az ügyvédek addigra már három sorban helyet foglaltak. A vádlottak teljesen megtöltötték a termet, a sajtónak nem is jutott szék. A vádlottak mindegyike egyébként szabadlábon van.
A büntetőpert dr. Jádi János, a Kiskőrösi Bíróság bírája tárgyalja, aki jelenleg a Kecskeméti Törvényszékhez van kirendelve. A vádlottak számbavétele is eltartott egy darabig, mint kiderült, jónak volt mondható a részvételi arány, ugyanis a 75 vádlottból 69 megjelent a tárgyaláson, 5 bejelentette, hogy nem kíván rajta részt venni, egynek pedig nem ismert jelenleg a tartózkodási helye.
A vádat dr. Bernáth Varga Edit és dr. Zubornyák Ágnes ügyészek képviselik. Bernáth Varga Edit a vádismertetés elején elmondta: összesen 128 vádpont alapján emelt vádat az ügyészség a takarékszövetkezet vagyonának hűtlen kezelésével összefüggésben, „az elkövetők minden létező előírást megszegve 20 milliárd forintot meghaladó vagyoni hátrányt okoztak”.
Hozzátette: a felszámolási eljárás során a határidőben bejelentett hitelezői igények meghaladták a 39 milliárd forintot, a határidőn túl bejelentett igények összértéke pedig 637 millió forint volt. A takarékszövetkezet 15 332 betétesét az Országos Betétbiztosítási Alap kártalanította összesen 33,2 milliárd forint összegben.
A 274 ezer oldalas nyomozati anyag alapján 636 oldalas vádirat készült, az ügyészek ezt nem szó szerint, hanem összefoglalóan fogják ismertetni kedden és szerdán is.
Miről szól a vádirat?
Az ügyészség korábbi közleménye szerint a 75 vádlott között megtalálhatók a takarékszövetkezet egyes vezetői, tisztségviselői, ügyintézői, de olyan cégek vezetői és magánszemélyek is, akik hiteleket vettek fel a Bács-Kiskun megyei pénzintézettől.
A takarékszövetkezet részéről eljárt vádlottak 2005 és 2011 között összesen több mint 120 hitel kihelyezésekor a vonatkozó jogszabályokat és a takarékszövetkezet belső szabályzatait rendszeresen megszegték. Olyan cégek, valamint magánszemélyek részére nyújtottak hiteleket, akik az ehhez szükséges hitelképességgel valójában nem rendelkeztek. A kölcsönöket sok esetben csak azért adták, hogy az adott ügyfél korábbi, lejárt, nem fizetett problémás kölcsönét egy nagyobb összegű, újabb kölcsön révén rendezzék. Az újabb kölcsön visszafizetésére azonban nem volt reális esély, ami minden érintett számára egyértelmű volt. Mindezek miatt a takarékszövetkezetet mintegy 20 milliárd forint vagyoni hátrány érte.
Az ügyészség szerint több esetben a felvett kölcsönből annak nyújtásáért cserébe „kenőpénzként” ellenszolgáltatást juttattak vissza a kölcsön nyújtásában közreműködő vádlottnak.
A főügyészség vádat emelt amiatt is, hogy a takarékszövetkezet 2011-ben több mint 5 milliárd forint értékben olyan váltókat fogadott be, amelyek mögött valójában nem állt rendelkezésre fedezet. Ennek célja az volt, hogy a pénzintézet igen rossz anyagi helyzetét leplezzék, illetve látszólagosan javítsák. Ezzel a bűnszervezet a takarékszövetkezet anyagi helyzetének áttekintését is meghiúsította.
A vádlottakat a főügyészség bűnszervezetben elkövetett hűtlen kezelés bűntettén kívül többek között csődbűncselekmény bűntettével, számvitel rendje megsértésének bűntettével és vesztegetés bűntettével is vádolja. A vádirat szerinti legsúlyosabb bűncselekmény akár 20 évig terjedő szabadságvesztéssel is büntethető.
A vádat dr. Bernáth Varga Edit ügyész ismertette
H. Béla és társai
Az elsőrendű vádlott H. Béla, aki 1975-től dolgozott a takarékszövetkezetnél, 1994-ben ügyvezető igazgató lett, 2006-tól elnök ügyvezető, 2006-2011 májusa között az igazgatóság tagja, 2011 júniusától a takarékszövetkezet elnöke.
A másodrendű vádlott Ó. K. Gábor, 2011 májusától üzletági ügyvezető, 2006-2011 között az igazgatóság tagja. A harmadrendű vádlott T. Józsefné volt pénzügyi és számviteli ügyvezető. A vádlottak között van Lehoczki Ferenc, Soltvadkert Fidesz-KDNP-s polgármestere, a takarékszövetkezet egykori tisztségviselője, igazgatósági tagja is.
Tizenhétezer betétesük volt
2012. június 1-jén kelt határozatában vonta vissza a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) a Soltvadkert és Vidéke Takarékszövetkezet tevékenységi engedélyét és elrendelte az intézmény végelszámolását. Ezt akkor azzal indokolták, hogy vizsgálataik megállapították: a takarékszövetkezet elveszítette tőkéjét, sőt szavatoló tőkéje negatívvá vált. Ez pedig nem teszi lehetővé a biztonságos működést a takarékszövetkezet ügyfelei és partnerei számára, és súlyosan sérti a hitelintézeti törvény előírásait is.
A PSZÁF a végelszámolás elrendelése előtti másfél évben több alkalommal a helyszínen vizsgálta a Soltvadkert és Vidéke Takarékszövetkezetet, illetve rendkívüli adatok és tájékoztatók folyamatos bekérésével kapott információt az intézmény helyzetéről. A pénzügyi problémák erősödésekor a PSZÁF azonnal intézkedéseket írt elő az intézménynek, s amíg esély volt rá, lehetőséget adott számára a tőkehelyzet rendezésére. A további tőkeromlás miatt azonban csak az engedély visszavonása maradt az egyetlen megfelelő eszköz a helyzet rendezésére.