2023.01.20. 14:05
Borlovagok kértek áldást a szőlőre Kecskeméten – galériával
A kecskeméti borlovagok tovább élik a hagyományokat, Szent Vince naphoz kapcsolódóan a katonatelepi kutató intézethez tartozó szőlőben kértek áldást pénteken a szőlőre és a szőlészeti munkálatokra.
A katonatelepi kutató intézethez tartozó szőlőben kértek áldást
Fotó: Bús Csaba
A néphagyományok szerint majd vasárnap, Vince napján, a szőlészek-borászok ünnepén derül ki, hogy milyen szőlőtermés várható. Sok évszázadra tekint vissza, hogy a szőlőtermelő gazdák szőlővesszőt vágtak e napon, majd meleg szobában rügyeztették. Ha szépen kihajtott, abból jó bortermést jósoltak. Egy másik népszokás szerint: ezen a napon sok bort kell inni a bő termés érdekében.
Az időjárás is fontos tényező e napon. Azt vallották: „Ha megcsordul Vince, tele lesz a pince.” azaz ha olvad a hó e napon, jó szőlőtermés várható. „Ha fénylik Vince, tele lesz a pince.” azaz ha Vince napján süt a nap, akkor is jó bortermésben bízhatnak.
A kecskeméti Mathiász János Borrend már pénteken felelevenítette e hagyományt. Második éve Kecskemét–Katonatelepen, a MATE Szőlészeti Borászati Intézet állomásán jöttek össze a borrend tagjai, a Kunsági Női Borrenddel közösen, hogy áldást kérjenek a szőlőtőkékre, és az elkövetkező szőlőben lévő munkákra.
Először Szili Gábor, a borrend alelnöke köszöntötte a résztvevőket, majd a szőlők között a vesszőket megáldotta Laczai András református lelkész. Kiemelte: a szőlőben a sok emberi munka mellé szükség van Isten áldására is. Elengedhetetlen, hogy elrendezzük a dolgainkat az Úristennel, és akkor a kétkezi munkára is áldás érkezik. Elmúlnak a rossz idők, jönnek a jó idők. Ez igaz a hétköznapokra is. Ahol eddig nem volt áldás, ott áldás lehet.
Néhány borlovag dr. Németh Krisztina kutató, tudományos főmunkatárssal együtt néhány tőkét megmetszett, majd az ünnepség a kutatóintézet falain belül folytatódott.
Szabó Attila, az állomás vezetője elmondta: ősszel fellélegezhettek a gazdák a szüret után, de a munka folytatódott a borászatokban. Most januárban pedig már a metszések jönnek a szőlőültetvényeken, mely az idei termés megalapozása.
Dr. Németh Krisztina kutató, tudományos főmunkatárs a szőlővesszők egészségi állapotát értékelte. Hogy mi várható, azt nem lehet most megjósolni. Hosszú az év, a szőlő is sokat alszik még. A néphagyományoknak volt pogány eredete, mely később vallási tartalommal töltődött fel, és épült be az emberek mindennapjaiba. A termelés egy bonyolult munkaigényes folyamat, mindig kérték Isten áldását a szőlőre és a munkálatokra egyaránt. Az is hagyomány volt, hogy a szőlőtőkéknél védőszenteket helyeztek el. Vince is közéjük tartozik, de ő inkább a termésjóslók közé.
A borlovagok áldást kértek a szőlőre Kecskeméten
Fotók: Bús CsabaNémeth Krisztina a jelenlegi vesszőállapotok kapcsán kifejtette, a tavalyi nagy szárazság után novembertől idáig annyi csapadék hullott, mely majdnem elérte a tavalyi évi mennyiséget. Ez áldással lehet az idei termésre. Biztató, hiszen a talaj megtelt nedvességgel.
Fagyok nem voltak, a vessző állapota megfelelő. Beérett a vessző, a rügy nem károsodott, vannak benne fürtök. Ugyanakkor a február és a tavasz hozhat még fagyokat.
A Szent Vince-napi áldás ünnepség második részében a magyar kultúra napját is megünnepelték a borlovagok. Kocsis Pál, a Mathiász Borrend elnök-nagymestere Kölcsey életét és a Himnusz keletkezésének történetét idézte fel. Megjegyezte: Himnuszunk megalkotója nem is sejtette, hogy az általa írt vers minden magyar által ismert nemzeti imává válik, holott ő maga nem tartotta számon a legfontosabb művei között. Himnusz alatt a vigyázbaállás több mint magyar társadalmi kényszer, egyet jelent a hazaszeretettel.
A Himnuszt Somogyi Lajos, Ballószög polgármestere szavalta el, aki hét éve maga is borlovag.
A műsor hangulatát emelte Szabó Sándor tárogatóművész játéka, és a katonatelepi Mathiász János iskola diákjainak és tanáruk citerás műsora. Nem utolsó sorban köszöntötték az új hegybírót, Sörés Gábort is.